Bitcoin Nedir? Bitcoin madenciliği nedir?

İnternette Takip Edilemeyen Para Birimi, Bitcoin nedir?

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, “Resmi olmayan devletsiz para birimi Bitcoin parası, yasalara aykırı değil ama yasal sistemlere de dahil edilmiyor. Devlet tarafından regüle edilememesi, Bitcoin para birimi‘nin illegal işler ve yeraltı aktivitelerde kullanılma endişesini de beraberinde getiriyor” dedi.

Soruları yanıtlayan Polat, siber güvenlik gezegenimizde mevcut düzenden bağımsız işlemeye başlayan sanal para sistemlerinin, geleneksel ekonomi için tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Polat, 2005’ten itibaren siber güvenlik gezegenimizde yaratılmaya çalışılan mevcut ekonomik çarkların dışında bir ticaret işleyişi çabasının, son yıllarda arttığını bu durumun son örneğinin ise Bitcoin adlı sanal para birimi olduğunu ifade etti. Peki ama bitcoin nedir?

“Yasa dışı değil ama yasal sistemlere dahil edilmiyor”

Polat, dünyanın her yerine transfer edilebilen ve aynı değeri taşıyan, dijital, sanal ya da kriptolu para birimi gibi Türkçe’ye çevrilen Bitcoin parasi’nin kullanıcı sayısının, 100 bini aştığını kaydetti. Matematik işlemler sonucu üretilen Bitcoinler’in, fiziki formu olmadığını anlatan Polat, şöyle konuştu:

“Sisteme dahil olmak için sanal cüzdan hesabı açmanız yeterli. Online para birimi sistemine üye olduğunuzda, cüzdanınıza para yüklüyorsunuz ve bu para karşılığı kadar Bitcoin sanal para yüklendiğinde, kabul eden kişi ve kurumlardan alışveriş yapabiliyorsunuz. Bitcoin’i mevcut finansal düzenden farklı ve bağımsız kılan özelliği, arkasında merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın ticari alışverişe olanak tanıması. Hükümet, organizasyon ya da banka aracılığı yok sadece internet var. Resmi olmayan devletsiz para birimi Bitcoin para birimleri, yasa dışı değil ama yasal olarak kullanılamıyor. Devlet tarafından regüle edilememesi, Bitcoin’in illegal işler ve yeraltı aktivitelerde kullanılma endişesini de beraberinde getiriyor.” Akıllara bu kadar şeyden sonra bitcoin nedir sorusu geliyor.

“Farklı para birimlerine çevrilebiliyor”

Polat, siber güvenlik döviz büroları aracılığıyla, dolar ya da farklı para birimlerine çevrilebileceğini kaydederek, Bitcoin online sanal para ile yapılan alışverişlerin, kayıt altına alınamadığına dikkat çekti. Polat, dolaşımda 11 milyon Bitcoin olduğunu ve 2040’a kadar her yıl birkaç milyonluk artışla 21 milyon Bitcoin para birimi‘ne ulaşılması planlandığını bildirdi.

“Kara para için cennet olabilir”

Sisteme girmeden Bitcoinin güvenilirliğinin sorgulanması gerektiğine işaret eden Polat, “‘Geçtiğimiz aylarda Mt. Gox, Vircurex ve Bitfloor gibi sanal döviz bürolarının siber güvenlik saldırıya uğraması sonucu Bitcoin yüzde 60 değer kaybetmişti. Bu noktalar, kullanıcıların Bitcoin ile ekonomik düzen arasındaki ilişkiyi kurabilmeleri açısından hayati önemde. Bunun da ötesinde para transferinin yarattığı vergi kaybı sorunsalı ve Bitcoinin yasa dışı işlerle kara para için adeta bir cennet olma olasılığı da kullanıcılar açısından düşündürücü” ifadelerini kullandı.

Bitcoin nedir sorusuna cevap buldunuz mu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

ڧ ZLine »
ڧ ZLine »
Ne tam anlamıyla alışabildim, nede kolay vazgeçebildim. Bana ne kadarını verdilerse o kadarıyla yaşamayı öğrendim. Bu meslek beni öldürecek sanırım.

Bir cevap yazın

Buraya 3 kez yorum yapılmış “Bitcoin Nedir? Bitcoin madenciliği nedir?

  1. bitcoin gerçekten yasal değil mi ? ben daha önce çok duydum hatta kazanmaya falan çalıştım ama tamamen yasal olduğunu hatta çok büyük devletlerin yatırım olarak gördüğünü düşünüyordum. çünkü orda çok iyi para dönüyor bence.