DUMPPER

The Easy Way to Find What You're Looking For!.

Diş Teli Fiyatları – Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti diş hekimliğinin özel bir dalı olup, diş ve yüzde bulunan düzensizliklerin teşhisi ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

 Diş büyüklüğü çene büyüklüğü ile uyumlu olmadığı zaman dişler çeneye yerleşmek için aralıklı ya da çapraşık olarak dizilir. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluk durumlarında dişleri tekrar olmaları gereken dizilime getirmek için ortodontik tedavi uygulanmaktadır.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş telleri, istenen yönde belirli bir zaman boyunca, sürekli güç uygulama prensibine göre çalışır. Uygulanan güç çok fazla olursa diş ve dişi çevreleyen dokular zarar görebilir. Dişlerin arzulanan pozisyonu almaları için sürekli ve hafif bir basınç gereklidir. Dişlere yapışan ve üzerinde tellerin geçebileceği delikler bulunan küçük aparatlara “braket” denir. Braketler dişlere yapışık olduklarından dolayı 24 saat tedaviye katkı sağlarlar. Braketlere tutturulan tel, normal durumuna geri dönmek için dişlere belirli bir güç uygular. Böylece zaman içerisinde dişler arzu edilen konuma getirilmiş olur.

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları kullanılan ürünlere ve tedavi uygulayan kliniğe göre değişiklik göstermektedir. Diş teli fiyatları belirlenirken birçok etken göz önüne alınmaktadır. Herkesin diş, çene ve kemik yapısı farklı olduğundan dolayı ortodonti tedavi‘leri tamamen kişiye özel yapılmaktadır. Devlet hastaneleri ve özel hastaneler için diş teli fiyatları Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından alınan kararlar ile belirlenir. Ancak bu fiyatlar, rekabete yol açmaması için paylaşılmaz. Dolayısıyla en doğru fiyat bilgisini öğrenmek için ortodonti kliniğine başvurmak gerekmektedir.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

​Uluslararası Ortodonti Birliği 7 yaş grubu bütün çocukların bir ortodontik kontrolden geçmelerini tavsiye etmektedir. Bu sayede gelişim sorunları erken dönemde tespit edilerek önleyici girişim gerektiren durumlara karar verilebilir. Öngörüldüğü takdirde erken tedavi, ileride oluşacak büyük sorunların önlenmesi için çok değerlidir. Genel olarak tedaviye 10-12 yaşından önce başlamak uygun görülmez. İlk randevuda hiçbir tedavi yapılmasa bile yapılan muayene ve alınan röntgenler büyüme ve gelişimin izlenebilmesi ve sonraki randevular için çok değerlidir.

Diş Teli Fiyatları

Diş Teli Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tel tedavisi uzun süren ve sabır isteyen bir süreçtir. Diş teli takıldığında bir süre daha ağrı hissedilebilir. Tedavi süresince bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekebilir. Bunlar arasında başta elma, armut, ekmeğin sert kısmı, cips ve kuruyemiş gibi sert yiyecekler gelir. Ayrıca jelibon, karamelli çikolata, lokum ve sakız gibi yapışkan yiyecekler, alkollü ve gazlı içecekler dişteki braketleri yerinden oynatarak kişiyi zor durumda bırakabilir. Yemek tercihlerini yumuşak, sulu ve kolay parçalanabilen yiyeceklerden yana kullanmak, tellerin zarar görmemesi açısından gereklidir.

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Braketlerin hasar görmemesi için dişleri fırçalarken, sert fırça kullanmak ve bastırarak fırçalamaktan kaçınmak gerekir. Bu nedenle yumuşak bir fırça tercih etmeli ve hafif hareketlerle fırçalanmalıdır. Braketlerin arasını temizlemek amacıyla diş arayüz fırçaları kullanmak yardımcı olacaktır. Tek ucu sert olan diş ipleri de aynı amaçla kullanılabilir. Daha fazla bilgi için Beylikdüzü diş sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.