DUMPPER

The Easy Way to Find What You're Looking For!.

İnternetten Kaynaklı Modem Sorunları

Günümüzde internet iletişim araçları arasında yediden yetmişe hemen hemen herkesin sıklıkla kullandığı ve erişim kolaylığı açısından ilk sıralarda yer aldığı popüler teknoloji kaynakları arasındadır. Merak konusu olan herhangi bir konunun bile çok kısa bir süre içerisinde kullanıcıya erişiminin kolaylıkla sağlandığı internet, yoğun ilgi üzerine bazı zamanlarda kullanıcılarına erişim hızı konusunda sıkıntılar yaşatabiliyor.

Gerek kullanılan internet erişim cihazı olsun, gerekse tercih edilen internet kaynak vericisi olsun çoğu zaman yüklenme problemlerini beraberinde getirir. Bu sorunların birçok çözüm yolu bulunabilmektedir. Örneğin; farkında olmadan yapılan küçük bir temas halinde modeme giden herhangi bir kablonun bile yerinden oynaması modemin internet erişiminin kesintiye uğramasına sebep olabilmektedir.

Modem Nedir?

İnternet kullanımının yaygın olduğu her alandan internet vericilerinin başını modem alır. Bilgisayarlar içerisinde bulunan yerel telefon hattının bulunduğu basit bir döngü modemin çalışma sistemini oluşturmaktadır. Günümüzde modemlerin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Faks çekme, sesli sohbet edebilme gibi çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Modemlerin de diğer tüm teknoloji aletlerinde olduğu gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Bilinen ve kullanılan iki çeşidi vardır: Dahili modem ve harici modem olmak üzere. Modemi ikiye ayıran sebep ise modemin kart halinde bilgisayarın içinde bulunması ve farklı olarak bilgisayarın kasa dışında bulunmasıdır. Dahili modem kartları genellikle diz üstü bilgisayarların içerisindedir. Harici kartlar ise daha çok masa üstü bilgisayarlarda tercih edilmektedir. İnternet kullanıcıları özellikle modem bazlı bir sorun ile karşı karşıya kalabilirler.

Modemden Kaynaklı Sorunlar ve Çözümleri

İnternet kullanıcıları özellikle modem bazlı bir sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Eğer kullanılan internette aniden bir kesinti yaşanılmışsa telaşa kapılmadan en basit yollu çözümleri düşünmek gerekir. Bunlardan ilki modeme giden bağlantı yollarını kontrol etmekle başlar. Öncelikle tüm fişlerin prize takılı olup olmadığı kontrol edilir. Modemin açma kapatma tuşuna basıp yaklaşık 30 saniye beklenilir. Ardından modem üzerinde bulunan ışıkların yanması için zaman ayırılır.

Modem üzerinde ulunan ışıklar herhangi bir sorun olduğunda kullanıcıyı yönlendirme görevi üstlenirler. İnternet bağlantısındaki sorun modem ile ilgili ise bu ışıkların yanma sönme durumu takip edilerek sorununun modemde olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Eğer modem üzerindeki tüm ışıklar yandığı halde yine de internet erişimi sağlanamamışsa sorun internete bağlanmaya çalıştığınız cihazdan kaynaklı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.