Webmaster Tools’da neler yapabilirsiniz

.

İş Fikirleri » 15 June 2017

Webmaster Tools Kullanımı?

Web sitesi sahibi neredeyse herkesin kullandığı bir platformdur. Bunun genel nedeni google gözünde sitemizi yönlendireceğimiz ve izleyebileceğimiz bir platform olmasıdır. Google botları, arama sonuçları, hata ve araçları ile sitemizin durumun ölçebileceğimiz bir yerdir. Öncelik olarak web site haritasının seo için ne kadar yararlı olduğunu biliriz. Site haritamızı google’a ve google botlarına işte bu panel yardımı ile göndermekteyiz.

Çok az bir mantık yürütme ile zaten içerisinden çıkabileceğiniz bir yer diyebiliriz. Search Analytics kullanıcıların genel amaçlarının başında gelenlerden birisidir. Çünkü web sitemizin hangi arama sonuçlarında çıktığını, ve tıklama oranlarını takip edebilinmektedir. Buradaki sonuçlara bakarak önem vermeniz gereken anahtar kelimeleri kontrol edebilirsiniz.

Sitenize verilen bağlantılar ile sitenize gönderilen linkleri kontrol edebilirsiniz ve dahili bağlantılar ile link giriş çıkışlarını kontrol etmeniz mümkündür.

Manuel işlemler kısmı genellikle sitenizle ilgili sorunlar ve cezalar bulunduğunda kullanılmaktadır. Eğer bir sorun varsa size burada bildirilmektedir.

Mobil kullanılabilirlik ile sitenizin mobil uyum analizini yapabilirsiniz.

URL’leri kaldır Google link kaldırma makalesinde genel olarak anlattığımız link kaldırma işlemlerini buradan yapabilmektesiniz.

Google gibi getir seçeneği ile google botlarının sitenizi ve gönderdiğiniz url adresini taramasını isteyebilirsiniz.

Robot.txt robotları yönlendirme yolumuzdur. Robotların yaşadığı sorunları ve engellemeleri buradan görebiliriz.

Site haritaları seçeneği ile site haritamızın yolunu google botlarına bildirmiş oluruz. öylece google botları anlık olarak ziyaretlerine harita üzerinde güncellemeleri takip ederler. Ve harita üzerindeki linkleride kontrol ederler.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *